"Тревелсвіт - світ твоїх подорожей!" ::: Как нас найти... ::: Карта проезда
SiteHeart
(044) 332-3-332
(044) 333-96-93
(095) 654-9-654
ЦЕНЫАВИАТРЕВЕЛСИМ ПОДПИСКАФОТОДОСТАВКАО НАС
nazad Назад

Вы находитесь на странице: - Вопросы-ответы по малярии

Актуальна інформація. Малярія.

 

Чому ми інформуємо про малярію?

Починаючи з кінця 80 років двадцятого століття у світі збільшилась кількість хворих на малярію. В світі це отримало назву „повернення малярії”.

Це обумовлено скороченням цільових заходів профілактики в багатьох країнах, в першу чергу Африки, Азії, обмеженням заходів щодо боротьби з малярійними комарами, що є переносниками захворювання, втратою кваліфікованих кадрів, в тому числі ентомологічних, безсистемним використанням препаратів по боротьбі з комарами, що призвело до їх стійкості, створенням умов та реєстрація стійкості збудника до лікарських препаратів (в тому числі до делагілу - протималярійного препарату, що найбільш використовується, звідси назва "делагілстійка малярія"), військовими діями, стихійними лихами.

Розвиток туризму також сприяє завозу захворювання з природних вогнищ до територій, де малярію було ліквідовано, коли особи, що виїжджають, не проінформовані про можливість захворювання на малярію, заходах її профілактики чи не прийняли до уваги цю інформацію. В багатьох країнах, в т.ч. і в Україні, щороку реєструються завізні випадки малярії.

Що таке малярія?

Малярія – це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується гострим, а інколи затяжним перебігом, періодичними підйомами температури тіла, збільшенням печінки, селезінки.

Через 1 - 6 тижнів після зараження відмічається озноб, головний біль, нездужання, слабкість, біль у м’язах, що закінчується приступом малярії, а саме ознобом, жаром, потом. При відсутності специфічного лікування приступи малярії продовжуються в середньому 3- 6 тижнів.

Найбільш тяжкою є тропічна малярія, що у 40% закінчується смертельно. Церебральна малярія є найбільш частим ускладненням тропічної малярії. До ускладнень малярії відносяться також гостра ниркова недостатність, гострий набряк легень.

Які збудники викликають малярію?

Виділяють чотири різні види малярійних плазмодіїв: Plasmodium falciparum (збудник тропічної малярії), P. vivax (збудник триденної малярії), P. ovale (збудник овале - малярії), P. malariae (збудник чотириденної  малярії), які відносяться до найпростіших.

Можлива комбінація 2 збудників (мікст-малярія), коли не визначені чітко періоди підйому температури, що має значення для своєчасного встановлення діагнозу, попередження можливих ускладнень.

Де поширена малярія?

Малярія поширена в країнах світу з тропічним та  субтропічним кліматом. Це зв'язано з тим, що розвиток малярійного плазмодія відбувається в організмі комара – переносника при температурі повітря від 16°С до 30°С. Виплід малярійних комарів вимагає наявності чистих водойм з повільною течією, що добре прогріваються.

Для кожного виду з приведених чотирьох необхідні конкретні умови розвитку, кожний з них має свою територію розповсюдження, обмежену природно – кліматичними умовами.

Місцевості, де можлива передача малярії, є ендемічними.

В країнах колишнього СРСР малярію, як масове захворювання, було ліквідовано до 1960 року. На сьогодні існує ризик виникнення місцевих випадків зараження, поширення цієї хвороби на території колишніх країн СРСР, України, м. Києва. Це пояснюється, в першу чергу, наявністю переносника – малярійного комара, природними умовами – наявністю водойм, де існують умови для виплоду та розвитку переносника, сприятливої температури навколишнього середовища для розвитку збудника малярії в тілі комара, численних контактів комарів та людей – тих, що повернулись з тропіків, та тих, хто не залишав межі України.  

Як часто зустрічається малярія?

Малярія зустрічається більш ніж в 100 країнах світу. Щорічно хворіють на малярію 300-500 млн. чоловік, з них 1,5-2,7 млн. помирають, переважно діти. Небезпечні (ендемічні) з малярії країни відвідують кожного року близько 125 млн. туристів. Багато з них хворіють на малярію під час відвідування цих країн, ще біля 10000 - після повернення додому.

До 1957 року в м. Києві існувала місцева передача збудника малярії, існували навіть спеціалізовані установи – малярійні станції по  боротьбі з нею, діяли програми щодо лікування та профілактики серед людей, боротьби з переносником.

Зараз на території міста Києва реєструються тільки завізні випадки малярії, пов’язані з перебуванням хворих в тропічних країнах.

Країни, територія яких є небезпечною з малярії, включені в перелік.

Як передається малярія?

Малярія передається від хворої до здорової людини через укуси малярійних комарів. Комар заражається, годуючись кров’ю хворого малярією чи носія малярійних  плазмодіїв.

Крім природного зараження через укуси комарів, людина може заразитися малярією при переливанні крові від зараженого донора.

Передача малярії може відбутись від хворої матері плоду, найчастіше під час пологів, рідше - при проходженні паразитів через плаценту.

Коли може проявитись захворювання?

Захворювання може проявитись як мінімум через 7 діб від зараження, максимум - через 3 роки в залежності від виду збудника, стану імунної системи  організму людини.

Які перші ознаки захворювання?

У хворого на малярію з’являється лихоманка, озноб, головний біль, біль в м’язах, слабкість, блювота, біль в животі. Підвищення температури носить періодичний характер, супроводжується ознобом, пропотіванням. Перші симптоми малярії можуть бути помірно вираженими, не зразу розпізнані як малярія.

Можуть бути і інші ознаки, які пов’язані з недостатністю нирок, печінки, серця тощо,  які можуть призвести до смерті.

Малярію називають мавпою різних захворювань, вона може імітувати гострі респіраторні вірусні інфекції, грип тощо. Тому, у разі захворювання, будь-якого підвищення температури під час перебування на території небезпечних з малярії країн чи після повернення, слід звернутись до лікаря, повідомивши його про виїзд до ендемічної країни протягом останніх трьох років, та виконувати всі його рекомендації.

Чим небезпечний хворий на малярію?

Хвора на малярію людина на окремих етапах розвитку хвороби у разі пізнього звернення за медичною допомогою, неправильного прийому лікувальних засобів може бути джерелом інфекції. На території міста зустрічається комар, який може бути переносником деяких видів малярії. В теплу пору року існує ризик передачі та виникнення місцевих випадків малярії, які в останнє були зареєстровані в м. Києві в 1967 році.

Як вберегтися від зараження малярією?

Слід уникати укусів комарів, користуючись для цього репелентами (речовинами, що відлякують комах), наносячи їх на відкриті ділянки тіла і на одяг. Застосовувати засоби для відлякування комах слід в строгій відповідності з рекомендаціями виробника, особливо по відношенню до дітей. Крім того, для захисту від комах перебуваючи в "тропіках" можна користуватись протимоскітними сітками.

Протималярійні препарати з профілактичною ціллю слід приймати обов’язково.

Як приймати протималярійні препарати?

За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я, профілактичні протималярійні препарати починають приймати за один тиждень до виїзду, протягом всього терміну перебування на ендемічній території та 4 тижні після повернення (один раз на тиждень).

Вибір протималярійного препарату залежить від країни виїзду, ризику зараження малярією, виду малярійного збудника, що переважає в конкретній зоні, стійкості збудника до препаратів.

Призначення будь-якого препарату потребує попередньої консультації лікаря. Можна звернутись до дільничного лікаря, лікаря–інфекціоніста в поліклініку за місцем проживання, кабінету щеплень Центральної міської клінічної лікарні. Консультативна допомога з питань необхідності проведення профілактичних заходів надається також в Київській міській та районних санепідстанціях.

Слід суворо дотримуватись дозування препарату відповідно до інструкції, особливо це стосується дітей.

Препарати необхідно приймати під час їжі і запивати великою кількістю води.

В Україні, згідно інформації Міністерства охорони здоров’я, зареєстровані такі протималярійні препарати: делагіл, ларіам, плаквеніл, фансидар, які можна придбати в аптечній мережі.

Для чого рекомендується приймати протималярійні препарати?

За умови регулярного прийому препаратів можна значно знизити ризик захворювання тяжкими формами малярії, попередити ускладнення хвороби.

Особливо рекомендуємо уникати поїздок в ендемічні з малярії країни без особливої потреби вагітним жінкам та маленьким дітям.

Заходи щодо попередження виникнення та розповсюдження малярії в м. Києві

З метою попередження захворювань на малярію серед громадян України, які від’їжджають за кордон, виникнення місцевих випадків малярії та розповсюдження їх серед населення України, підготовлена, направлена до виконання керівництву відповідних організацій, установ, туристичних фірм Постанова Головного державного санітарного лікаря України від 16.09.04 р. №29 „Про заходи щодо профілактики малярії в Україні”.

З метою попередження зараження малярією через кров, всі особи, що повертаються з небезпечних з малярії країн, та ті, що перехворіли, виключаються із списків донорів.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації (КМДА) від 15.03.96р. №356 “Про заходи щодо профілактики та запобігання розповсюдженню у м . Києві малярії та інших екзотичних хвороб, завезених туристичними групами” водойми, де існують умови для виплоду малярійних комарів, закріплені за відповідальними організаціями, що виділяють сезонних працівників боніфікаторів для проведення протималярійних заходів.

Розроблена, регламентована Розпорядженням Головного державного санітарного лікаря м. Києва № 5 від 29.03.2004р. „Про організацію роботи з підготовки  водойм та пляжів м. Києва до оздоровчого сезону  та проведення держсаннагляду в оздоровчий період на 2004-2008р.р.” та діє система ентомологічного моніторингу на внутрішніх водоймах міста – об’єктах ризику.

Щорічно санепідслужбою складаються, надаються до керівництва організацій, за якими закріплені водойми, плани-завдання щодо необхідності проведення протималярійних, протилептоспірозні, протикліщові, санітарно–оздоровчих заходів, виконання яких контролюється протягом оздоровчого сезону.

На водоймах, де існує реальна можливість виплоду малярійних комарів, протягом весняно–літнього періоду силами сезонних працівників боніфікаторів під контролем ентомологів санепідслужби проводиться комплекс дрібних гідротехнічних та проти комариних, а саме викошення водної рослинності, розчистка водної поверхні, розчистка прилеглої території, що дозволяє забезпечити зниження щільності личинок комарів та перешкоджає умовам виплоду комарів.

Щодекадно протягом оздоровчого сезону проводиться лабораторне обстеження кожного водоймища - об’єкту ризику на наявність переносників малярії. За останні роки показань для проведення винищувальних протикомариних заходів на внутрішніх водоймах не було.

Туристичні фірми та інші організації, які  відправляють туристів та співробітників в ендемічні країни, повинні інформувати про епідемічну ситуацію в країні виїзду, можливий ризик зараження малярією та заходи профілактики. За наполяганням фахівців санепідслужби міста питання ознайомлення з необхідністю проведення хіміопрофілактики малярії включено до договору про надання туристичних послуг, що підписується туристом, проводяться бесіди, видається пам’ятка з профілактики малярії. Таким чином, завдяки комплексу проведених заходів не допущено виникнення та розповсюдження місцевих випадків хвороби на території м. Києва.

Детальніше...

Авторство: Команда ТРЕВЕЛСВИТ

Поделитесь на своей странице: